ULTIMAKER ORIGINAL / ULTIMAKER 2 / ULTIMAKER 2 PLUS

Ultimaker 2 bünyesinde ısıtmalı tabla da bulunduran çok fonksiyonlu, sağlam bir yazıcı. FDM makinalar içindeki en düşük katman kalınlıklarından biri olarak 20 mikron sunsa da, katman kalınlığı 3D yazıcıda her şey değil.

Kutudan çıktığı gibi kullanılabilir olması ve ileri düzey ayarlar yapmaya izin vermesi avantajlı yönleri. Açık kaynaklı yazılım ve donanıma sahip olması, makinasını geliştirmek, değiştirmek isteyen kullanıcılara yol açıyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, bunlar uzmanlık gerektiren ileri düzey ayarlamalar. Ultimaker’ın forum ve tartışma sayfalarının aktif olması, çok sayıda kullanıcının gönüllü desteğini beraberinde getiriyor. Ultimaker forumlarında makinasını geliştiren, farklı kalıplara sokan pek çok kullanıcı bulunuyor.

Olumsuz yönlerine gelirsek, kullanıcıları uzun zamandır söz verilen ikinci kafa eklentisini beklemeye devam ediyor. Ayrıca otomatik kalibrasyon olmaması ve besleyici sistemdeki verimsizlik sık sık sorunlu baskılara sebep olabiliyor. Masaüstü yazıcılar için en önemli konular arasındaki destek elemanlarının yerleşimi ve bunların temizlenmesi konusunda Ultimaker rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Kolay kullanımlı ara yazılım Cura sayesinde, hem deneyimli kullanıcılara geliştirme imkanı sağlarken, deneyimsiz kullanıcılar için kolay bir kullanım sağlıyor. Avrupa pazarının hakimi olan marka uzun süreli kullanımda, kutudan çıktığı baskı kalitesinden gitgide uzaklaşıyor.

 

ÖZELLİKLER

Yurtdışı Fiyatı 1895 €’dan başlıyor. (vergiler hariç)
Türkiye Fiyatı 2700 €’dan başlıyor. (vergiler hariç)
Tavsiye Edilen Herkes
Baskı Alanı 230x225x205mm
Kullandığı Malzemeler ABS, PLA
Açık Kaynak Yazılım ve Donanım

Artılar

  • Isıtmalı Tabla
  • Büyük Topluluk
  • Baskı Hızı

Eksiler

  • Destek Elemanlarının Temizlenmesi Zor
  • Uzun Süreli Kullanımda Baskı Kalitesinde Düşme
  • Baskı Kalitesi
  • İkinci Kafa
  • Otomatik Kalibrasyon

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.