Uzun süredir 3D yazıcılarla içiçeyim. Türkiye’de teknoloji üretenler değil, satanlar 3D yazıcı pazarının hakimi konumunda bulunuyor. Türkiye’de 3D yazıcı üretimi konusunda çalışan çok değerli girişimciler de yok değil. Ne yazık ki dünyaca tanınan bir 3D yazıcı markamız henüz yok. Toplamda 5-6 ekip yerli 3D yazıcı serüveninin peşinden koşsalar da, Katıhal ve Zaxe olmak üzere iki firma önde gidiyor.

Ülkemizde 3D yazıcılara yönelik yazılım geliştirilmesinde ise henüz ortaya çıkmış bir girişim yok. Bu boşluğu doldurmak, çocukları 3D yazıcılar ve 3D modellemeye adapte etmek üzere arkadaşım Nevzat Arman’la birlikte Cubinter’ı yarattık.

Sizlere beni ve hedef kitlemi oldukça heyecanlandıran yeni girişimim Cubinter’ı anlatacağım.

Lego Oynar gibi 3D Modelleme Uygulaması : Cubinter

Türkiye’nin ilk 3D modelleme uygulaması olma iddiasıyla duyurduğumuz Cubinter, 4-13 yaş arası çocuklara yeni ufuklar açıyor. Çocuklara sadece 3D modelleme öğretmekle kalmayıp, onları geleceğin teknolojisi 3D yazıcılarla da tanıştırıyoruz. Üstelik bu hizmeti tüm platformlarda (bilgisayar, akıllı telefon, tablet) sunuyoruz.

Çocukların Cubinter’da modelledikleri objelerin 3D yazıcıyla üretilmiş çıktılarını sunmakla kalmayıp, ilkokul ve ortaokul seviyesinde üç boyutlu modelleme ve üç boyutlu yazıcı kullanımını kapsayan müfredat sağlıyoruz. Aynı zamanda işbirliği içinde olduğu kurum ve kuruluşlara etkinlikliklerinde katma değer sağlamayı hedefliyoruz.

Çocukların Minecraft, Lego gibi uygulamalardan alışık olduğu şekilde, küp ekleyerek veya çıkararak modelleme yapmasını sağlayan Cubinter, çocuklara üç boyutlu düşünme yeteneği, 3D yazıcı teknolojisiyle tanışma, 3D modellemeye giriş ve oyunla öğrenme imkanı sağlıyor.

Girişim Fabrikası

Cubinter, Özyeğin Üniversitesi’nin girişim hızlandırma programı Girişim Fabrikası’ndan mezun oldu. Girişim Fabrikası’na bu yazı vesilesiyle teşekkür etmek isterim.

 


25.05.2016 – Güncelleme

Cubinter’ı resmi olarak durdurduk. Bunda projede ortak çalıştığımız Nevzat Arman’nın Almanya’da işe girişinin etkisi büyük oldu, onun adına çok mutluyum. Benim için ise, bir çok yeni kapının açılmasına ve çok sayıda yeni insan tanımaya vesile oldu. Neler yaşandığını ayrıca bir yazıyla aktaracağım.


 

Sohbete katılın

1 yorum

  1. Merhaba  cevap verdiğiniz teşekkür ederim. 3 boyutlu yazıcı yla ilgili bir yeriniz var anladigim kadariyla youtube deki konuşmanız da bir eğitimden bahsettiniz onun içeriğini öğrenebilirmiyim? Birde 3 boyutlu yazıcı dan nasıl yararlanabiliriz? İş anlamında neler yapılabilir ? Ben yeni öğreniyorum ve cok heyecanlıyım ama nerden başlamali ne yapmalı bilmiyorum etrafimda bununla ilgili bir bilgisi olan kimse yok . 3 boyutlu yazıcıyı ilkdefa duyuyorlar diyim?derdimi anlatabilmişimdir umarim .

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.