İnsanların yeni yıla girerken yazdığı “yeni yılda off neler yapacağım neler” yazıları hoşuma gidiyor. Her ne kadar ülkece içinde bulunduğumuz durum, motive olmayı zorlaştırsa da böyle bir listeye yıl içinde dönüp bakmak iyi gelir diye düşünüyorum.

 1. En fazla 7 saat uyumak: Bir süredir, Xiaomi’nin Mi Band’ı ile uykumu kayıt altında tutuyorum. Uyanmak için doğru zamanları seçmeye ve aynı saatlerde yatıp kalkmaya çalışıyorum. Uyku nasıl düzenlenir  ile ilgili blog yazısı borcum olsun. 🙂
 2. Her gün 15 sayfa kitap okumak: Aslında 15 deyince az gözüküyor ama bütün yıl uygulayabilirsem, 250 sayfa ortalamayla 22 kitap okumuş olacağım.
 3. Okuduğum kitapları Goodreads profilimde paylaşmak: Profilim
 4. Ayda bir kez kendime meydan okumak: İlk yapacağım iş bir haftalık sosyal medya orucu olacak. Ardından bir hafta tatlı/şeker yememek olacak. Sonrasına bakacağız.
 5. Evlenmek: 2016’da nişanlandım, 2017’de evleneceğim. Bu yılın en büyük değişikliği evlilik olacak. 🙂
 6. En az iki mobil – web uygulama yazmak: Yazılım bilsem şunu kesin yapardım demeye son vermek için, 2016’da Javascript, HTML/CSS, Bootstrap, Foundation, AngularJS, ReactJS, Firebase, AngularFire gibi dil ve kütüphaneleri öğrenmeye başlayıp, belli seviyeye getirdim. Hava durumu, TodoList gibi basit web ve mobil uygulamalar yaptım. Yeni yılda Ionic Framework’ü de işin içine katarak en az iki mobil uygulama yazıp, yayınlamayı planlıyorum.
 7. Büyük bir etkinlik organize etmek: Girişimcileri ve/veya makerları bir araya getireceğim bir organizasyon planlıyorum.
 8. 4-12 yaş arası en az 400 çocuğa maker eğitimi vermek: Openfab Istanbul’da 2016 son çeyrekte 80 çocukla kodlama, tasarım, 3D yazıcı, robotik eğitimleri düzenledik. 2017’de kaliteyi ve sayıyı arttıracağım.
 9. Haftada en az bir kez yüzmek: Yeni yılda Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsüne geçiyorum. Orada bu hedefi gerçekleştirebilirim.
 10. Haftada iki kez fitness antrenmanı yapmak: Vücut geliştirme fikrim yok ama zinde kalmak için bunu yapacağım.
 11. En az 15 km koşulan bir maratona hazırlanmak: Bunu spor yaparken kendime motivasyon kaynağı yaratmak için yapacağım. Şimdilik gözüme bunu kestirdim.
 12. İki haftada bir girişimcilik etkinliklerine katılmak: Sektörün içinde kalmak için etkinliklere gitmek önemli, ama seçici olacağım. Aynı mekanda tekrarlı etkinlikler yerine farklı mekanlara gideceğim.

Genelde kişisel hedefleri paylaşmak istedim. İşle ilgili hedeflerimi ayrıca Evernote’da bir dosyada tutuyorum. Sene içinde ve sonunda bu hedeflerin yanına notlar yazacağım.

Sohbete katılın

7 yorum

 1. Güzel bir blog sitesi oluşturmuşsunuz. 2017 hedeflerinize “yazmak” ile ilgili bir şeyler eklemeniz herkes için yararlı olabilir. Tecrübe ve nitelikli bilgi her zaman ihtiyaç. İyi çalışmalar.

  1. Cem Bey, bu yıl daha fazla yazı eklemeye çalışacağım. Umarım sene sonunda bu yorumun hakkını veririm 🙂

  1. haydi başlatalım, ne duruyoruz? Bunun için Chains.cc ‘yi kullanabiliriz.

 2. Hariksın Erdem.
  Bu yazın beni bir hayli motive ettiği gibi
  utandırdı…😕
  Ama seni örnek alacağımdan bende kendime ve yaşıma uygun (28) 😄 bir takım hedefler koymaya karar verdim.
  Çok teşekkür ederim. Başarılarının devamını diliyorum. Öptüm öğlum. 😘🎄🎅🍀🍀🍀🙋🏻

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.